Choď na obsah Choď na menu
 


Aktuality

Príspevky

Jamborov prah

1. 11. 2022

Vážení rybári,

len Vám pripomíname, že od 1.11 platí zákaz lovu rýb v Jamborovom prahu.jamborov-prah.jpg

 

Predaj hlavátkových povolení

28. 9. 2022

 

Oznamujeme všetkým ČLENOM MsO SRZ Ružomberok, ktorí požiadali o zakúpenie povolenia na lov hlavátky, že predaj Hlavátkových povolení na sezónu 2022 bude prebiehať v Rybárskom dome v mesiaci Október a to  v dňoch 4., 11., 18. a 25. počas stránkových hodín od 16:00 do 17:00 hod.

 

 

Oznamujeme všetkým členom z INÝCH organizácií, ktorí požiadali o zakúpenie povolenia na lov hlavátky v našej organizácii a bol im zaslaný potvrdzovací e-mail, že predaj Hlavátkových povolení bude prebiehať v Rybárskom dome ul. Fullova 2 Ružomberok v dňoch:

 

25. októbra 2022 od 16:00 do 17:00 hod.

 

a

 

27. októbra 2022 od 16:00 do 18:00 hod.

 

Každý záujemca musí pri predaji povolenia ukázať potvrdzovací e-mail. Bez toho mu nebude povolenie vydané.

 

Bližšie informácie na telefónnom čísle 0910 555 319 po 16:00 hod.

 

 

Výbor MsO SRZ Ružomberok

 

STANOVISKO K INCIDENTU S HLAVÁTKOU

30. 8. 2022

V piatok 26. augusta bola ulovená hlavátka na CHAP lipňovom Váhu poľskou rybárkou.
Ulovenie tejto ryby bolo fotograficky zdokumentované a samozrejme takýto úlovok aj publikovaný na FB, čo je pochopiteľné. Samozrejme spôsob, akým bola táto hlavátka počas fotenia manipulovaná bol absolútne zlý. A takúto manipuláciu s akoukoľvek rybou odsudzujeme. V sobotu 27.augusta bola nájdená čerstvo uhynutá hlavátka na CHAP lipňovom Váhu. Hospodár aj s členom RS išli na miesto, kde bola ryba uhynutá. Po skontrolovaní zistili, že sa jedná o tú istú rybu, ktorá bola deň predtým ulovená. Keď ma o tom informovali ihneď som túto rybárku cez sociálnu sieť kontaktoval a informoval ju o tom čo sa stalo. Táto rybárka bola ihneď ochotná spolupracovať a v žiadnom prípade sa nechcela zbaviť zodpovednosti. Uvedená vec s uhynutou hlavátkou ju veľmi mrzí a úhyn chcela okamžite nahradiť. Je z toho smutná a mrzí ju to o to viac nakoľko sa rovnako podieľa na obnove a záchrane hlavátky v Poľsku. Údajne je to jej najväčšia ulovená ryba a emócie prevýšili zdravý úsudok. Napriek tomu, čo sa stalo musíme poznamenať, že si veľmi vážime prístup spomínanej Poľskej rybárky. A to je tiež určite zrkadlo charakteru človeka. S rybárkou sme sa dohodli na kompenzácii škody.
Na druhej strane žiadame Všetkých rybárov, aby sa k úlovkom vždy správali ohľaduplne a pri fotení brali na zreteľ hlavne zdravie ryby. Týmto chceme povedať, že netolerujeme a nebudeme tolerovať akúkoľvek zlú manipuláciu s rybou.
Ešte sa chcem poďakovať všetkým zainteresovaným za perfektnú spoluprácu.
Ľubo Líška, predseda MsO
 

Reprezentácia organizácie

30. 8. 2022

Tento rok sa našemu Ružomberskému Ačku podarilo umiestniť na krásnom 2 mieste v Divízii B (LRU Mucha) čo znamená, že od budúceho roka nás budú chlapi v zložení Peter Magušin, Mário Kubis, Dominik Kubis, Michal Kubis, Tomáš Holík a Juraj Durdiak reprezentovať v 2.lige.

Gratulujeme
 

a prajeme veľa šťastia nasledujúci rok.

preteky.jpg

 

Predaj povolení na Hlavátku 2022

23. 8. 2022

Povolenie na lov hlavátky na sezónu 2022

 

Oznamujeme všetkým členom MsO SRZ Ružomberok, ktorí majú záujem o zakúpenie hlavátkovej povolenky na túto sezónu, že v mesiaci september je treba zaslať žiadosť mailom na email hlavatkark@gmail.com záujemci budú zapísaní na zoznam. Počet povolení je limitovaný a prednosť budú mať členovia s odpracovanou brigádou. Predaj povolení bude prebiehať v októbri, termíny predaja budú oznámené neskôr.

 

Pre členov z iných organizácií:

V prípade záujmu musia rovnako poslať žiadosť o zakúpenie hlavátkovej povolenky v priebehu septembra na email hlavatkark@gmail.com. Budú zapísaní na zoznam. Predaj povolení týmto členom je podmienený tým, že sa nenaplní počet členmi MsO SRZ RK. O tom bude každý záujemca informovaný potvrdzujúcim mailom v mesiaci október.

 

 

 

 

Výbor MsO SRZ Ružomberok

 

Pomáhame Hlavátke podunajskej

19. 8. 2022

Vážení priatelia rybári, Sme veľmi radi že sme sa stali súčasťou projektu "pomáhame hlavátke podunajskej", za čo vďačíme najmä OZ CATCH ME a komunitnej nadácií Liptov. Vďaka ich finančnej podpore sa nám podarilo vysadiť kráľovnú našich vôd do rieky Váh za čo im veľmi pekne ďakujeme. Nižšie si môžete prečítať článok od OZ Catch me a dozvedieť sa o projekte viac.

 

POMÁHAME HLAVÁTKE V RUŽOMBERKU
V predchádzajúcich príspevkoch som spomínal, že kráľovná našich vôd – hlavátka podunajská – pláva vo vodách našich najväčších riek. Nielen v Hrone, ktorý tečie okolo cesty v smere Banská Bystrica – Nitra, ale aj vo Váhu v smere Ružomberok – Žilina.

Ako je možné, že takéto rybie torpéda prežili všetky naše ľudské zásahy do tokov, otravy, malé, ale aj väčšie priehrady a hate? Sčasti sa domnievam, že vďaka tomu, že sú skryté pred našimi zrakmi v nedostupných jamách a prúdoch. Sčasti vďaka nadšencom, pre ktorých je na prvom mieste zdravá populácia našich pôvodných slovenských rýb a nie rybárske ego alebo naplnená chladnička. Medzi takýchto nadšencov, ktorí sa neboja a sú schopní zobrať na seba zodpovednosť, patrí aj partia chlapov sústredená okolo výboru v Ružomberku. Kto sa trochu zaujíma o muškárenie určite vníma ich aktivity a aj odvahu nekompromisne konať v prospech rýb a našich liptovských riek. A hlavne – veľa nerozprávajú a o to viac konajú.

Preto sme ich oslovili ako druhú organizáciu, ktorú sme sa s chalanmi z Catch me a Komunitnou nadáciou Liptov rozhodli finančne podporovať. Ako je známe, akciu voláme „Pomáhame hlavátke podunajskej“ (stále platí výzva, že ak ťa napadne originálnejší názov napíš nám ho a máš u mňa malé pivko a horalku).

Týždeň po zarybnení v Žiari nad Hronom sme sedeli s Michalom v aute a smerovali do Ružomberka. Chlapi na nás čakali pred rybárskym domom v RK. Po úvodných slovách sme smerovali na rybné hospodárstvo po násadu hlavátky. Po drobných problémoch s okysličením sme naložili do kadí cca 30 – 40 cm dlhú násadu a smerovali k Váhu. Tak ako minulý týždeň aj teraz sme šli proti prúdu a vysádzali na každom sľubnom mieste niekoľko mladých hlavátok. Keď si predstavím tú malú kaďu s rybami v porovnaní s kolosálnym Váhom, zamýšľam sa či robíme dosť. Táto aktivita je super, ale zatiaľ určite rieku nespasíme. Môžeme inšpirovať ďalších rybárov, aby svoje nadšenie pretavili aj na takéto aktivity. Ak rozmýšľaš ako sa realizovať pri pomoci našim rybám, chalani z výboru a ostatní rybári z Ružomberka sú určite výborný príklad ako sa k rybárskemu hospodáreniu má pristupovať.

Čo povedať na koniec? Ďakujeme v prvom rade rybárom z Ružomberka za spoluprácu. Určite sa pri zarybňovaní stretneme opäť budúci rok. Na jeseň sa tešíme ešte na zarybnenie Hrona s MO Podbrezová. A čo môžeš urobiť ty? Máš chvíľu času? Kontaktuj svoju organizáciu a opýtaj sa ako môžeš pomôcť. Roboty je veľa. Či už s hlavátkou alebo akýmkoľvek iným, ideálne pôvodným druhom ryby. Prípadne kontaktuj nás. Nasmerujeme ťa k rybárom, ktorí nadšenie pre ryby a prácu potrebujú a ocenia. A hlavne – choď na ryby!

P.S.: Keď chytíš hlavátku, prosím, spomeň si na tento krátky článok a venuj jej život. Zlepšíš si rybársku karmu, potešíš mnohých rybárov a dáš jej šancu založiť ďalšie generácie, ktoré nás všetkých budú v nasledujúcich hlavátkových sezónach tešiť.

Vidíme sa niekde pri vode.

Juraj

Catch me

 

loogo-2222.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pretek v love pstruhov na VN Hrabovo

14. 8. 2022

MsO SRZ RUŽOMBEROK

 

PROPOZÍCIE PRETEKU

 

V love Pstruhov na VN Hrabovo

10.9.2022

__________________________________________________

 

 

Účastníci pretekov:  prihlásiť sa môžu všetci členovia MsO SRZ Ružomberok (dospelí, deti a mládež) s platným povolením na rybolov v Rybárskom dome od 16.8. do 6.9. každý utorok od 16:00 do 17:30 hod. Maximálny počet dospelých pretekárov je 60.

 

Štartovné:  Deti a mládež do 15 rokov 6 €, dospelí a mládež od 15 rokov 12 €. V cene štartovného je guľáš.

Pre výhercov sú pripravené hodnotné ceny.

 

Termín konania:    Sobota 10.9.2022

 

Miesto konania:  VN Hrabovo revír č. 3 – 5080 – 1

 

Organizačný štáb:

 

Riaditeľ pretekov:  Mgr.Peter Bumbera

Technický vedúci:  Ľubomír Líška

Bodovacia komisia: Peter Magušín, Maroš Cibulka

Zdravotnícke zabezpečenie:  112

 

Časový harmonogram:

 

 1. 7:00 – 7:30 hod. – zraz pretekárov a prezentácia pod Apartmánmi pri VN Hrabovo
 2. 7:30 – 8:00 hod. – žrebovanie
 3. 8:00 – 8:15 hod. – otvorenie preteku, vysvetlenie technických pokynov
 4. 8:30 – 9:15 hod. – pretek detí, po skončení odovzdať bodovačky
 5. 9:30 – 11:30 hod. – pretek dospelých a mládeže
  •  Prvé kolo od 9:30 – 10:00
  •  prestávka na presun 15 minút, po skončení kola odovzdať bodovačky
  •  Druhé kolo od 10:15 – 10:45
  •  prestávka na presun 15 minút, po skončení kola odovzdať bodovačky
  •  Tretie kolo od 11:00 – 11:30, po skončení kola odovzdať bodovačky
 6. 11:30 – 12:30 hod. obed
 7. 12:30 hod. vyhlásenie výsledkov obidvoch pretekov, odovzdanie cien.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technické pokyny:

 

 • Pretek detí do 15 rokov v technike – PLÁVANÁ, alebo PRÍVLAČ. Akú techniku si dieťa na začiatku zvolí, takou bude loviť po celý čas. Nie je dovolené počas preteku meniť spôsob lovu.

 

 • Začiatok preteku o 9:00 koniec o 9:45 hod.
 • Loví sa len z hrádze priehrady. Miesto na lov je ľubovoľné, ktoré si pretekár vyberie. Vzdialenosť medzi pretekármi však musí byť kvôli bezpečnosti minimálne 3 metre. Nástrahy sú povolené všetky podľa vyhlášky, nástrahové rybky sú zakázané. Zakrmovanie a vnadenie rýb je tiež zakázané.
 • Loví sa na počet rýb, dieťa si môže ponechať maximálne jedného pstruha dúhového. Privlastnenie ryby sa označí v bodovacom lístku zakrúžkovaním, ostatné ulovené ryby musia byť šetrne pustené späť do vody po zapísaní do bodovacieho lístku rozhodcom.
 • Boduje sa systémom 1 ryba = 1 bod, víťazom je pretekár s najväčším počtom bodov. Pri ulovení prvej ryby je potrebné zapísať aj presný čas ulovenia.
 • Za loviace dieťa je zodpovedný jeho zákonný zástupca resp. sprievodca.
 • Každý pretekár musí mať pri sebe povinnú výbavu

 

 • Pretek dospelých a mládeže od 15 rokov v technike – PRÍVLAČ

 

 • Loví sa v troch kolách v troch sektoroch, pričom označenie sektorov je nasledovné. Sektor č.1 – breh s výbežkom od vtoku pod apartmánmi po hrádzu,         

Sektor č.2 – hrádza

Sektor č.3 – breh od hrádze pod cestou

 • Pretekár si vyžrebuje rotáciu preteku. Miesto, kde bude loviť v sektore je ľubovoľné, vzdialenosť medzi pretekármi musí byť však minimálne 5 metrov, ak sa inak pretekári medzi sebou nedohodnú. Treba brať hlavne do úvahy ťažšiu dostupnosť na strane pod cestou. Posun pretekárov bude buď v smere 1 – 2 – 3, alebo  2 – 3 – 1, alebo 3 – 1 – 2 v závislosti žrebu pretekára.
 • Každý pretekár dostane bodový lístok na zapisovanie ulovených rýb a každá ryba musí byť podpísaná rozhodcom. Nepodpísaná ulovená ryba sa nepočíta do bodovania. Pretekár je povinný po každom kole podpísať bodovačku.
 • Loví sa na počet rýb, boduje sa systémom 1 ryba = 1 bod. Pretekár každú ulovenú rybu podoberie a oznámi rozhodcovi.
 • Vyhodnocuje sa každé kolo zvlášť a celkovým víťazom bude pretekár s najnižším súčtom umiestnení
 • Pretekár si za celý pretek (všetky tri kolá) môže ponechať štyri pstruhy dúhové. Privlastnenie ryby sa označí aj v bodovacom lístku, ostatné ulovené ryby musia byť šetrne pustené späť do vody.
 • Povolený je lov prívlačou na umelé nástrahy. Použitie sbirolina a bubliny, zakrmovanie a vnadenie rýb je zakázané.
 • Každý pretekár musí mať pri sebe povinnú výbavu podľa vyhlášky, vylovovacie kliešte nie sú počas preteku povolené.

 

Záverečné ustanovenia:

 

Každý pretekár preteká na vlastnú zodpovednosť.

 

Do VN Hrabovo bude vysadený pstruh dúhový. Po vysadení bude úplný zákaz lovu na priehrade do pretekov.

Po skončení preteku od soboty 10.9.2022 platí zákaz privlastnenia Pstruha Dúhového na VN Hrabovo do nedele 11.9.2022 do 6:00 hod!

 

 

Výbor MsO SRZ Ružomberok

 

Zbierka pre VN Sliačik

5. 5. 2022

 

Venujte nám 2%

14. 2. 2022

Petrov Zdar! 

Aj v roku 2022 Vás prosíme o podporu vo forme darovania 2% zaplatenej dane za rok 2021.

Všetky získané prostriedky budú použité na pôvodné druhy rýb.

ĎAKUJEME   Tlačivo tu: Vyhlásenie na 2% dane_2021.pdf

 

SPRAVODAJCA 2022 na stiahnutie

17. 12. 2021

Stiahni tu:Spravodajca 2022.pdf