Choď na obsah Choď na menu
 


Januárový lov

31. 1. 2012

Toto celé som musel napísať, ako jeden pekný rybársky zážitok. Všetko fajn až na ten "nie príliš rybársky" dátum a to  2.január 2012.

Poobede som si len tak vybehol na náš potok. Jemný prívlačový prút do 7g, vlasec 0,12mm. Zopár wobleríkov, rotačiek, mini plandaviek a nejaké kopytá a nymfy. Nezvyčajná zostava v mojej ruke po dvoch mesiacoch. Hlavátková sezóna skončila pred včerom a čakanie na ďaľšiu je dlhé. Tak som sa o 13.30 vybral na náš malý nezamrznutý potok za dedinou. Podotýkam, že je to kaprová voda takže prívlač je povolená.  Ďalšia věc je, že  náš potok nie je žiaden podhorský, ale len klasický dedinský potok, ktorý je napájaný z času načas zavlažovacím kanálom z Váhu a prirodzeným prameňom, ktorý tiež tečie podľa zrážím. Raz viac raz menej, niekde vyššie od našej dediny. Chodím sa sem rád zabaviť na jalčekoch a nástražných  rybkách. Má šírku len zopár metrov a občas je takmer prázdny. Nikdy tu nie sú nasádzané ryby. Začali sa objavovať aj kapry. Chytajú sa aj celkom pekné kusy. Vraj aj okolo 65cm. Ale kde sa vzali??? No poďme nazad k mojej vychádzke. Nebol by som toto písal keby nezažijem niečo výnimočné na našom potoku, ktorý ako vidím má čím stále prekvapiť. Takže, prídem k vode. Je úplne čistá - priam priezračná. Poznám zopár hlbších miest a teraz tam vidím až na dno. Je tu tak 100-130cm vody. Občas sa tu ukážu zubáče. Hneď aj vidím takého dorastenca 50cm. Minule som videl lepšieho cca 70cm no neúspešne mu ponúkam čokoľvek,  no len sa splaší a zakalí vodu. Idem ďalej na hlboké tmavé miesto. Hádžem mini plandavku no okamžitý záber ma prekvapuje. Správne nastavená cievka na navijáku píska a preberá ma do reality. Tipujem jalca hlavatého, podľa odporu a peknej vlny na hladine. O pár sekúnd mením názor, keď  vidím veľkú papuľu a divnú rybu. Na našom potoku nevídanú. Boleň ! Kde sa tu vzal? Nikdy som boleňa u nás nechytil ba ani nepočul, že by ho niekto chytil. Meriam ho. Má 49cm. Viem že žiaden obor, ale na náš potok veľká ryba. Fotím ho a púšťam.

rybacka-na-potoku-2.1.2012-001.jpg

Narobil vo vode rozruch a trocha ju aj zákalil. Predpokladám že ryby su poplašené. Hádžem len tak na to isté miesto kým sa presuniem ďalej. Druhý náhod a znova cievka píska. Odpor menší a o chvíľu ďalsí boleň. Meria 38cm a púšťam ho po fotení do svojho živlu.

rybacka-na-potoku-2.1.2012-003.jpg

Presúvam sa dolu pod taký malý splav, kde sa potok rozdeľuje a začína náhon na dnes už nefunkčný mlyn. Je tu jediné väčšie miesto na potoku. Šírka cca 12m a dĺžka cca 20m.  Voda je tu hlboká na pár miestach okolo metra, inak silný nános bahna. Nieje to tak dávno čo sa tu skákali hlavičky do 2m vody. Dnes je na tomto mieste hĺbka vody tak „žabe po členky“. Voda je čistá a nízka hladina. Tu pokračujem v hádzaní od splavu dolu potokom a ťahám po hlbšom "koryte".  Maličkú plandavku vidím na vzdialenosť 5m. Je strieborná, lesklá. Pekne sa prevaľuje z boka - nabok. Hneď po náhode sa mi zazdalo slabé šklbnutie, ale pripisoval som to nejakému konáriku. Zrazu ten "konárik" vidím asi 30cm za plandavkou s otvorenými ústami ako po nej opatrne ide a chňiape a stále nič. Už ju mám takmer pod nohami. Ryba v plnej rýchlosti atakuje plandavku 3-4 krát ale nič. Poskakujem s plandavkou okolo nej, ale ryba nevie kam sa otočit a kam má zaútočit. Nechytila sa. Pozerám, že "riadny jalec" sa otáča do hlbiny a stráca sa mi z dohľadu. Vydýchnem a nahadzujem cca 7m od brehu. Očakávam záber a po otočení kľučky aj prichádza. Cievka piští po tretíkrát behom 30 minut. "Jalec" bojuje ale v tej čistej vode sa mi to všetko akosi nezdá. Niečo mi nesedí. Jalec predsa bojuje inak. Rozbehne sa a potom sa nechá po pár výpadoch  pritiahnuť, pod nohami sa trocha trepoce a je po súboji. Teraz mám suvislý ťah a nejaké potriasanie špičkou a jeden slabší výskok. Rybu vidím je štíhla, sfarbená primerane nášmu potoku. Zatiaľ som boleňa vylúčil. O jalcovi mám pochybnosti. Zubáč to nie je. Tak sa chvíľu preťahujeme a zrazu nastáva zmena. Ryba v hlbšej vode sa prehýba z boka nabok, trasie hlavou do strán, robí divné otočky. Začína mi to niečo pripomínať. Mirčo, čo sa skončilo 31.12, ale s podstatne iným prútom v ruke. Hlavátkova sezóna. Slnko preniká pod hladinu a vidím zvláštne farby a bodky. Začínam mať taký pocit, že na udici mám niečo, čo tu nechytil nikto už asi veľa rokov. Súboj trvá už asi 4 minúty a pomaly končí. Podoberám PSTRUHA POTOČNÉHO! Áno u nás na dolniakoch na potoku, ktorý je často bez vody, plný odpadu, splaškov apod. Nechcem tomu veriť a opatrne ho odopínam fotím a meriam. Ruky sa mi trasú ako pri riadnej hlavátke. Meter ukazuje 41cm!

rybacka-na-potoku-2.1.2012-005.jpg

Niekto sa zasmeje, ale ja to porovnávam s naším potokom a vidím to ako kapitálny kus. Kde  sa tu vzal neviem. Sám som síce pustil pred pár rokmi zopár potočákov do potoka ale o žiadnom som nepočul žeby sa chytil. Boli maličký sotva 3-4cm, myslel som, že ich požrali jalce. Do potoka pustím každý rok zopár desiatok (20-30 kusov)  8-15cm dúhakov z vlastného chovu, ale tiež som o žiadnom nepočul žeby sa chytil. Po fotení pstruha púšťam a idem sa prejsť popri potoku. Voda je úplne prázdna, ryby sú nasťahované v jamách. Na úseku 500m nevidím žiaden pohyb tak sa vraciam naspäť pod splav. Vymieňam plandavku za biele kopyto. Chcem vyprovokovať z jamy nejakého zubáčika, o ktorých viem, že tam sú. Zopár náhodov, preklepávam dno a nič. Rozmýšľam, či vymeniť nástrahu za malý wobler, keď v tom silon letí doľava a cievka piští. Tak sa predsa našiel zubáčik. Známy ťah a trasenie mi otváraju ústa. O chvíľu vidím na hladine "známeho" potočáka s celým kopytom v papuli. Pripomínám, že od prvého ulovenia prešlo max 30minút a nie zopár dní na zotavenie. Obzerám si ho. Je to on ba aj miera sedí. Fotím ho znovu a púšťam.

rybacka-na-potoku-2.1.2012-011.jpg

Som spokojný a veľmi prekvapený. Odchádzam hore prúdom a skúšam prehadzovať jamky. Chytám ideálneho hlavátkoveho jalčeka má 20cm. Fotím a púšťam. Idem vyššie, spadnutý strom a pod ním pohyb. Hádžem osvedčenú plandavku a okamžitý záber. Pekný cca 35cm jalec sa mi vypína tesne predtým ako ho dostanem na tenký ľad, ktorý sa utvoril a cez deň nerozmrzol na okraji v tieni. Hádžem ďalej od seba. Mierne ťuknutie na tretí náhod a ďalší hlavátkový jalček sa tiež fotí. Stmieva sa veľmi rýchlo.

rybacka-na-potoku-2.1.2012-018.jpg

Zatiaľ chytám asi 2 hodiny. Presúvam sa k ďaľšiemu sľubnému miestu. Zakalená voda prezrádza, že tu bolo veľa rýb. O kus ďalej vidím húf kaprov a bielej ryby, ktoré som vyplašil. Ďalej už nenachádzam vhodné miesta tak sa rýchle vraciam. Pod spadnutým stromom  hádžem plandavku a zasekávam jalca cca 25cm. Fotím, púšťam a balím. Tma prichádza. Večer sedím a asi hodinu toto celé píšem. Inak sa nedalo. Takýto zážitok som fakt nečakal a hlavne nie v tomto čase. Rybár nikdy nevie kedy je ten pravý čas na ryby. Ako vidím aj krátka rybačka počas zimy dokáže byť úspešná.

    Všetkým čo ste sa dočítali až sem  Petrov zdar a veľa úlovkov a zážitkov pri vode želá Noro.