Choď na obsah Choď na menu
 


Liptovská Mara a jej prekrásne okolie (plné odpadkov).

22. 4. 2014

      Nedá mi srdce, aby som nereagoval na skutočnosť, ktorú som zažil na Liptovskej Mare, presnejšie lokalita prvý špic, ktorá je navštevovaná nespočetným množstvom rybárov a rekreantov, ktorí  pri  vode  trávia  celé  letné  mesiace,  kde sa samozrejme  niečo  griluje, opeká,  varí  guláš  a popritom  sa  aj  čosi  popije  a  na  koniec  výletu,  keď  treba  po  sebe poupratovať  väčšina  týchto milovníkov prírody na  základnú povinnosť  „zabudne“  alebo si myslí,  že príde  zopár nadšencov, ktorých hobby je zber odpadkov! Jedného dňa som išiel na prechádzku do tejto lokality a ostal som v  nemom  úžase,  všade  plno  odpadkov  od  výmyslu sveta.  Rozhodol  som  sa,  že  sa  zapojím  k environmentálnym dňom na Liptovskej Mare. Táto akcia sa opakuje každoročné a je vyhlasovaná prostredníctvom  médií.  Keď som  prišiel do spomínanej  lokality,  ostal som  nemilo  prekvapený, nikde  ani noha! Na tomto brehu som bol iba ja, smutný pocit. Dúfal som,  že sa tam stretnem s ľuďmi,  ktorí  opakovane  túto oblasť navštevujú  a  záleží  im  na  nej,  ale  nestalo  sa.  Nič  mi  iné neostávalo a pustil som sa do jarného upratovania a za nejakých pár hodín som zistil, keby nás tu bolo desať  a  celý týždeň, tak je málo. Toľko odpadu som videl iba na smetisku! Niektorí  ľudia povedia, že odpad každoročne prinesie veľká voda, ale to sú len výhovorky. Predsa nie je možné, aby voda nosila samé plastové fľaše od mineráliek, sklenené fľaše od pálenky,plechovice od piva a prázdne mäsové konzervy.

         spic.jpg

     Týmto článkom by som chcel upovedomiť neporiadnych návštevníkov Liptovskej Mary, aby si  vstúpili  do svedomia,  začali  po sebe  upratovať  a svoj  odpad  odnášali  tam,  kde  patrí. A poriadkumilovných  návštevníkov  chcem  týmto  vyzdvihnúť,  aby  nemali  strach  takýchto ľudí upovedomiť (Ja viem, že to nie je jednoduché, zažil som to na vlastnej koži) alebo nahlásiť napr. rybárskej stráži, lesnej stráži, ochranárom prírody alebo aj polícii, veď sa neustále pohybujú v jej okolí, predsa majú motorové člny a sú na mieste za pomerne krátky čas.

                                   spic3.jpg

      Ak nám záleží na čistej prírode, musíme voči takýmto „bordelárom“ konať, ostáva to len a len  na  nás. Veď  nikomu  nieje  príjemné,  keď si  príde  k  vode  oddýchnuť  a  okolo  neho sú samé odpadky a špina.
 
Na záver pridávam niekoľko fotografií.
 
S pozdravom rozhorčený  návštevník Liptovskej Mary a občan Ružomberka Roman Vanyšev.        
                                    spic2.jpg                                                                spic4.jpg                                                                spic5.jpg